/

Samochody uszkodzone czy używane bezwypadkowe – jakie auto lepiej kupić?

samochód uszkodzony

Samochody uszkodzone czy używane bezwypadkowe – które auto lepiej kupić i w jakiej sytuacji?

Kupno używanego auta to dobre rozwiązanie, jeśli chce się nabyć samochód taniej i nie tracić tak szybko na jego wartości. Jednak i tu pojawia się pytanie: zdecydować się na uszkodzone czy oferowane jako bezwypadkowe? Które z nich będzie lepsze i dla kogo?

Samochody uszkodzone – czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Mentalność co do kupna samochodów uszkodzonych coraz bardziej się zmienia. Uwidacznia się to zwłaszcza w świetnie prosperującym rynku wtórnym samochodów sprowadzanych z zagranicy. Rosnąca świadomość w tym temacie sprawia, że dziś już mało kto wierzy w zapewnienia, że auto, które przyjechało z zagranicy, jest niebite i w idealnym stanie, bo takie okazje zdarzają się niezwykle rzadko. Zdecydowana większość egzemplarzy trafiających na nasz rynek to samochody lekko uszkodzone wymagające napraw (najczęściej blacharsko-lakierniczych) lub wymiany elementów poszycia albo naprawione przed sprzedażą, o czym sprzedawca po prostu nie informuje, a powinien.

Podobnie ma się sytuacja z pojazdami z rodzimego rynku. Mało prawdopodobnym jest, by kilkunastoletnie auto miało całkowicie bezwypadkową historię. Zdarzają się przecież niegroźne stłuczki na parkingach czy chociażby zarysowania na zderzakach powstałe w wyniku parkowania. Jeśli sprzedawca jasno o nich informuje, to nic nie stoi na przeszkodzie, by taką ofertę wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach wymarzonych czterech kółek. Niemniej z pewnych względów polecamy bardziej skierować swoją uwagę w stronę pojazdów pochodzących spoza naszego kraju. Dlaczego?

Samochody uszkodzone z zagranicy często są w o wiele lepszym stanie technicznym niż krajowe, mają bogatsze wyposażenie i niższy przebieg. Owszem, Włosi i Francuzi przykładają niewielką wagę do tego, czy przetrą zderzak, ale za to dużo częściej serwisują pojazdy, bo zwyczajnie ich na to stać. Stąd też ich auta rzadko ulegają poważniejszym awariom, a jeśli już do nich dojdzie, są od razu usuwane w przystosowanych do tego miejscach. Nie mają jednak w zwyczaju naprawy aut. W przypadku kolizji wolą kupić nowy pojazd aniżeli pokrywać koszty usunięcia usterek w dotychczasowym. Dobre zarobki pozwalają im także na częstszą wymianę samochodu. Stąd też sporo stosunkowo młodych aut ze średniej wielkości przebiegiem trafia do Polski na sprzedaż przez pośredników.

Co jeszcze? Ogromnym atutem aut sprowadzanych z Włoch czy Francji jest zdrowa blacharka. Tamtejszy ciepły, lekki klimat i łagodne zimy sprzyjają utrzymaniu podwozia i karoserii samochodu w doskonałym stanie. Dzięki temu, że elementy metalowe nie są narażone na ciągły kontakt z wilgocią, niskimi temperaturami i środkami do usuwania oblodzeń na jezdni, nie dochodzi do rozwoju ognisk korozyjnych. Nie dziwi zatem, że coraz częściej chcąc kupić auto z zagranicy, skłaniamy się ku tym sprowadzonym z kraju nad Sekwaną a nie z Niemiec. Pytanie tylko, gdzie takich szukać?

Sporo ofert samochodów uszkodzonych na sprzedaż można znaleźć w serwisach OTOMOTO czy OLX, jednak tylko niewielka część z nich dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Kupno takiego auta od osoby prywatnej niesie też ze sobą pewne ryzyko, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Alternatywą dla nich są zagraniczne serwisy pośredniczące w sprzedaży lub portale aukcyjne. Z tym że kupując auto za ich pośrednictwem, trzeba wziąć na siebie obowiązek dopełnienia formalności oraz opłaty związane z transportem pojazdu do kraju. Oczywiście można przy tym skorzystać z pomocy specjalisty, ale wtedy dojdą kolejne koszty.

Jeszcze innym wyjściem jest kupno auta z zagranicy bezpośrednio u importera. Jedną z firm o takim profilu działalności jest ICD Auto, które oferuje samochody uszkodzone z Francji. Pojazdy pochodzą z tamtejszych ubezpieczalni, mają udokumentowaną historię i przebieg. Auta można obejrzeć na miejscu, w kraju. W przypadku zakupu klientowi wydawana jest umowa kupna-sprzedaży oraz faktura VAT marża zwalniająca z 2% podatku w US. Do tego firma zapewnia możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu na stacji diagnostycznej i jego transport autolawetą na wskazany adres. Dopełnia też części formalności związanych z akcyzą. Aktualnie w ofercie mają ponad 500 samochodów osobowych i dostawczych różnych marek, przy czym systematycznie sprowadzają kolejne. Więcej szczegółów i aktualne ogłoszenia aut na sprzedaż można znaleźć na ich stronie internetowej: icdauto.com.

Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Samochody osobowe uszkodzone są tańsze od używek, więc ich zakup to dobra opcja, gdy mamy ograniczony budżet lub zależy nam na kupnie auta młodszego, w dobrym stanie technicznym i z bogatym wyposażeniem, którego zakup w stanie nieuszkodzonym byłby poza zasięgiem. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować także, gdy potrafimy samodzielnie przeprowadzić wymagane prace (najczęściej sprowadzają się one do napraw blacharsko-lakierniczych lub oscylują wokół wymiany uszkodzonych elementów na nowe) lub znamy fachowca, który się tym zajmie.

Samochody używane bezwypadkowe, ale czy na pewno?

Zamiast samochodu uszkodzonego można zdecydować się na samochód używany bezwypadkowych. Choć, jak wyżej wspomniano, wiele z nich jest takimi tylko z nazwy. W zalewie ogromnej ilości ofert pojawiają się prawdziwe perełki, niemniej nieuczciwych sprzedawców nie brakuje. Wiele z pojazdów przedstawianych jako bezwypadkowe w rzeczywistości zostało wcześniej przygotowanych pod sprzedaż, tak by zamaskować pewne (nieraz drogie w usunięciu) usterki i w efekcie sprzedać auto z większym zyskiem.

Trzeba więc zachować czujność i dokonywać wnikliwej selekcji. Szerokim łukiem należy omijać zwłaszcza te oferty, w których pojazd przedstawiany jest jako „igła”, w stanie niemalże idealnym, prawie jak z salonu. Poza tym na oględziny pojazdu warto zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego blacharza lub mechanika, który będzie w stanie określić, czy i jakim naprawom zostało poddane auto.

Koniecznie trzeba sprawdzić m.in. wygląd i pracę silnika (umyty może świadczyć o wycieku oleju), poziomy płynów, stan karoserii i podwozia, układ hamulcowy oraz oświetlenie. Do tego warto obejrzeć wnętrze, ocenić jego stan zużycia oraz porównać z podawanym przebiegiem. Mocno wytarte przyciski, obicia foteli czy zużyta tapicerka świadczą o częstej eksploatacji auta, która nijak się będzie miała do niskiego przebiegu. Z kolei elementy wyglądające na nowe, a więc prawdopodobnie wymienione, najczęściej mają pomóc zataić mankamenty lub prawdziwą historię pojazdu. Przy okazji dobrze jest zerknąć, czy w środku auta nie pojawiają się ślady wilgoci, zajrzeć do książki serwisowej oraz przeanalizować historię pojazdu w CEPIK-u (o ile samochód był zarejestrowany w Polsce).

Nieodzownym elementem procesu zakupowego powinna być także wizyta na stacji kontroli pojazdów w celu weryfikacji faktycznego stanu technicznego auta. Jeśli sprzedawca nie wyraża na nią zgody, lepiej zrezygnować z zakupu. Do rezygnacji z zawarcia transakcji powinny skłonić także: chęć nieudokumentowanej sprzedaży, brak wiedzy sprzedawcy na temat stanu technicznego pojazdu oraz propozycja wpisania w umowie ceny niższej niż uzgodniona.

Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Kupno nieuszkodzonego auta z drugiej ręki to rozwiązanie korzystne, ale obarczone pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli sprzedającym jest osoba prywatna lub właściciel maleńkiego komisu. Brak pewności co do tego, czy samochód nie został poddany naprawom, jaki był jego stan przed nimi i czy prawidłowo przeprowadzono reparację stanowi sporą niedogodność. Trzeba też liczyć się z tym, że rzeczywisty stan auta może mocno odbiegać od podanego w ogłoszeniu i spodziewana transakcja zwyczajnie nie dojdzie do skutku, mimo czasu, energii i pieniędzy poświęconych na dojazd. Nie można jednak powiedzieć, że egzemplarza w dobrym stanie nie da się znaleźć, bo byłoby to niezgodne z prawdą. Rzetelne oferty też się pojawiają, tylko trzeba dobrze poszukać.

Oczywiście za nieuszkodzony egzemplarz w dobrym stanie przyjdzie sporo zapłacić, ale nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Niemniej plus jest taki, że auto jest od razu zdatne do jazdy. Nie trzeba szukać części zamiennych, zlecać napraw ani zajmować się nimi we własnym zakresie, a to ogromna wygoda. Co więcej, rynek wtórny jest tak rozległy, że znalezienie odpowiedniego modelu w każdym przedziale cenowym nie powinno sprawić najmniejszych trudności. Jeżeli więc wspomniane aspekty mają dla ciebie duże znaczenie lub szukasz auta „na cito”, to kupno nieuszkodzonej używki będzie najlepszym wyjściem.